,

Dünya Kadınlar Günü

PUSULAMIZ ADALET OLMALI
Bu haber 2017-03-07 11:06:12 eklenmiş ve 255 kez görüntülenmiştir.

Kadın hakları meselesi cinsiyet üzerine kurulmuş bir mücadeleye indirgenmemelidir.

Cumhuriyetimizle birlikte, birçok gelişmiş batı Ülkelerinden daha önce kadınlarımıza siyasi haklar tanınmıştır. Kadının statüsünün güçlendirilmesi,  iş hayatından siyasete her alanda var olması için geçmişten günümüze birçok yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Yasalar önünde herkes eşittir. Kadınlar hayatın her alanında etkin rol üstlenmekte, ancak başarıya uzanan yolda önlerine çıkan birçok engelle mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

 

Sadece Yasal düzenlemelerle sorunu çözmek  mümkün değildir. Toplumda önemli bir zihniyet değişikliğine, alışkanlıkların, davranışların düzelmesine ihtiyaç vardır. Toplumsal desteğin sağlanması şarttır. Bunun içinde öncelikle çocukların ailelerinden başlayarak zihinlere bu eşitliğin yerleştirilmesi gerekmektedir.

 

Ülkemizde, birçok meslek grubunda ve iş olanaklarında,  kadın, erkek ayırımı gözetilmez iken,  istenen seviyede iken, mesleğimizde, özellikle mühendisliğin birçok alanında bu eşitlik görülememektedir.  Eğitim de başarı oranları ve sayıya baktığınızda; kız ve erkek öğrenciler arasında eşitlik var iken, çağımız, iletişim ve bilgi çağı iken, Mesleğimizle ilgili istihdam sorunlarında fırsat eşitsizliği ve ayrımcılıkla karşımıza çıkılmaması gerekirken, sorun hala devam etmektedir. Tabii burada kadın Mühendislerimizin de kendilerini erkek meslektaşları ile eşit şartlarda görerek çalışmalara katkıda bulunmaları çok önemlidir.

 

Siyasette, Kurum ve Özel Sektör Yönetim kademelerinde, STK’ler da, özel sektör istihdamlarında aramızda bir veya iki kadın olsun söylemlerini ve sonuçlarını görüyoruz. Maalesef adalet ekseninde davranılmamaktadır.

 

Ayrıca; son zamanlarda toplumda kadına yönelik artış gösteren şiddet olayları, kızların çocuk denilebilecek yaşlarda evlenmeleri hadiseleri, taciz olayları, tüm kamuoyunun vicdanını derinden yaralamıştır. Gerek hukuki, gerekse siyasal zeminde, bu tür olayların zanlılarına asla ve asla tolerans gösterilmemelidir.

  

Olumsuzlukları çözmenin temelinde eğitim yatar.  Çözüm eğitimdir. Çözüm tüm çocukların, tüm kız ve erkek çocuklarının eğitimin her seviyesinden yararlanabilmesidir. Çünkü kadınlara sahip oldukları hakları öğreten, bu hakların demokratik yollarla talep edilmesini destekleyen, artik gerçekten kadın-erkek eşitliğini tartışılacak bir konu olmaktan çıkaran, toplumumuzu bir bütün olarak değerlendiren bir eğitim anlayışı ile kadınlarımızın yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlanacaktır. Hedef, çalışkan, ahlaklı, kültürel değerlerine bağlı, vatansever, daha güçlü nesiller yetiştirmek olmalıdır.   Pusula adalet olmalıdır.

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle; Kadınlarımızın karşılaştığı hak ihlallerinin yerini, başarılı, öz güveni yüksek, mutlu ve cesur kadınların örnek hikayelerine bırakması, ilmin ön planda tutulması, saygı ve sevginin egemen olması, en çok çocuk ve kadınların mağdur olduğu dünya savaşlarının son bulması dileklerimizle;

Kadına, tüm insanlığa sevgisini, saygısını, hoşgörüsünü yitirmeyen herkese saygılarımızı sunar;

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Olayabakis Gazetesi
© Copyright 2018 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi