,

AVUKATLARA YÖNELİK SALDIRI

Siirt Barosu Üyesi Av. Mehmet Nezir Okur’un Silahlı Saldırı Sonucu Öldürülmesi İle Basın Açıklaması ve Bakanlıktan Taleplerimizle İlgili Kamuoyu Duyurusu
Bu haber 2016-03-17 12:51:53 eklenmiş ve 787 kez görüntülenmiştir.
AVUKATLARA YÖNELİK SALDIRI

AVUKATLARA YÖNELİK SALDIRI

Siirt Barosu Üyesi Av. Mehmet Nezir Okur’un Silahlı Saldırı Sonucu Öldürülmesi İle Basın Açıklaması ve Bakanlıktan Taleplerimizle İlgili Kamuoyu Duyurusu

             Değerli basın mensupları,

Geçtiğimiz yıl içerisinde yine bir silahlı saldırı neticesinde kaybettiğimiz Baromuz üyesi merhum Av.İsmail Akkaya’nın derin üzüntüsü içerisindeyken ,  Siirt Barosu üyesi  Avukat Mehmet Nezir Okur, geçtiğimiz günlerde bürosundan evine gitmek üzere çıktığı sırada uğradığı alçakça bir saldırı sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Meslektaşımız 35 yaşında ve en küçüğü 20 günlük 3 çocuk babasıydı.

Olayı gerçekleştiren kişi tespit edilmiş ve tutuklanmıştır. Saldırı, ne yazık ki, meslektaşımızın baktığı bir davanın karşı tarafı olan kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. 25.000 liralık bir alacak davasını kaybeden kişi meslektaşımızı hedef almıştır.

Bu menfur saldırıyı hukuk devletine karşı yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyor ve bu saldırıları, avukatların gördükleri görevin ve “hukukun üstünlüğü” ilkesinin, özümsenmesine bağlıyoruz.

Avukat bir davanın ya da çekişmenin tarafı değildir. Avukat, kendi işini ya da davasını değil, müvekkilinin davasını takip eder.

Avukatın yargı görevi gören bir meslek mensubudur. Yargı görevi gören meslek mensupları hâkim, savcı ve avukatlardır.

            Üzülerek söylemek isteriz ki; bir hâkimin, bir savcının başına bir hadise geldiğinde, en önce Avukatlar ayağa kalkıyor, meslektaşlarına sahip çıkıyorlar. Ancak bir avukatın başına bir hadise geldiğinde benzer tepkiyi ne yazık ki yargının diğer unsurlarında göremiyoruz. İdarecilerden de herhangi bir tepki gösterilmiyor. Sanki Avukata yönelik saldırılar adeta kanıksanmış gibi bir görüntü çiziliyor. Bunun da tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Bunun sebebinin Avukatların haksızlıklar karşısında sessiz kalmaması olduğunu biliyoruz.

 

Bugüne kadar Avukatlık mesleğini icra ederken saldırıya uğrayan meslektaşlarımız için hiçbir önlem almayan sorumlular kadar, yine Avukatlar hakkında kamuoyunda gördükleri görevi esas alarak bu görevden duyulan rahatsızlığı karalamaya çeviren idarecilerin de bu saldırılarda payı olduğunu düşünüyoruz.

Tarih boyunca avukatlar halkın haklarını, çıkarlarını savunmuşlar, hukukun üstünlüğünden yana taraf olmuşlardır. Bu görev anlayışı Avukatları saldırıların hedefi haline getirmiş ve canlarını yitirmişlerdir.

Rahatsızlık veren sorunları dile getiriyorlar, halkların haklarını savunuyorlar diye Avukatlardan rahatsızlık duyan değişik kesimleri, avukatlara yapılan saldırılara sessiz ve duyarsız kalsa da, biz barolar ve avukatlar her zaman gerekli tepkiyi en üst seviyeden vermeye devam edeceğiz.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Olayabakis Gazetesi
© Copyright 2018 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi